Страх і дентофобія (стоматофобія)

Страх і фобія – стани з різною інтенсивністю емоцій. Страх – це нормально. Якщо такий стан не заважає зібратися, вийти з дому та прийти до лікаря, то все гаразд. Красива і здорова посмішка варта подібного хвилювання. Фобія – ірраціональний, постійний, інтенсивний страх. У людини розвивається паніка і сильне бажання уникати подразника. Часто детофобію та страх вважають синонімами. Однак ці поняття не тотожні.

Дентофобія – панічний страх перед відвідуванням стоматолога, який пацієнт не здатний контролювати. Навіть думка про похід до стоматолога жахає. Відсутня мотивація для такого візиту навіть при сильному зубному болю. Коли пацієнт все ж наважується, у нього може прискорюватися серцебиття, підвищуватися тиск, ба навіть він може знепритомніти.

Дентофобія може бути вродженою та набутою. Зазвичай її викликає комплекс чинників:

  • Негативний попередній досвід.
  • Страх перед будь-якими медичними маніпуляціями.
  • Висока чутливість ротової порожнини та блювотний рефлекс.
  • Сором та страх приниження через стан зубів.
  • Надмірна сприйнятливість до чужого негативного досвіду.

Впоратися з дентофобією можливо, однак може знадобитися допомога стоматолога та психолога. З цією проблемою варто боротися, оскільки несвоєчасне лікування зубів призводить до серйозних проблем із здоров’ям.

Дентофобія родом з дитинства і потрібен спеціаліст

Часто дентофобія закладається ще в дитинстві. Діти 3-4 років сприймають світ на емоційному рівні. У 5-6 років відбувається морфологічне дозрівання кори лобної долі півкуль головного мозку, вдосконалюються нервово-психічні функції дитини – виробляються асоціативні рефлекси, стає доступною екстраполяція. Саме в 3-6 років формуються спогади про відвідування стоматолога. Якщо перший візит був ознайомчим, консультативним та дружнім, залишаються лише приємні асоціації. Негативний досвід залишається лише через те, що батьки не хочуть вести дитину до лікаря профілактично. Внаслідок нехтування консультаціями формується множинний карієс, може бути присутнім біль. Нічого приємного від візиту до лікаря у пам’яті дітей не залишається.

Сучасним батькам ми радимо приводити дитину один чи двічі на рік на консультацію. Ви будете впевнені у здоров’ї молочних зубчиків. А лікарі зможуть налагодити стосунки з дитиною, щоб вона не мала дентофобії у майбутньому. Нагадуємо, що незначний страх та хвилювання – це нормально.

Страх перед лікуванням зубів – нормальний, а знизити його можна

За даними ВООЗ близько 75% населення планети боїться лікування у стоматологів. Страх цей стійкий та формує навіть спадковість – до 30% дітей його відчувають. Він притаманний тією чи іншою мірою від 13% до 24% людей у різних країнах.

Наприклад, в Австралії 16,1% людей відчували високий рівень страху, пов’язаного зі стоматологією. Дорослі віком від 40 до 64 років говорили про більший рівень тривоги, а жінки будь-якого віку, боялися стоматолога більше, ніж чоловіки. Найвища поширеність страху перед стоматологами спостерігається в Японії, де дослідження 3041 студентів і дорослих показало, що 42,1% мали сильний страх і тривожність.

Ви можете самі спробувати розібратися зі страхом. Розділіть його на складові– це допоможе зрозуміти їх характер та продумати способи їх подолання. Наприклад, напишіть: боюся уколів, лякає кров, а ще пам’ятаю темний кабінет і страхітливі звуки як у фільмі-жахів, що дивився недавно. У такому списку варто вказати все, що вас лякає, навіть те, що здається дивним. Спробуйте вирішити кожну проблему окремо. Лікар також допоможе у виборі методики лікування:

  • Медикаментозний сон на знеболювання – для тих, хто боїться уколів.
  • Створення комфортної атмосфери – розслаблююча музика чи фільми, світлий кабінет.
  • Спілкування на консультації та під час лікування. Розуміння того як і що відбувається, які матеріали та обладнання використовується може розвіяти деякі страхи.

Важливо також обрати «свого» стоматолога. Гарний лікар вислухає та спробує знайти підхід до пацієнта, який боїться.

Дентофобія вимагає когнітивно-поведінкової терапії чи інших підходів, тоді як побороти звичайний страх можна самотужки. Це можна зробити у такий спосіб:

  • Записатися на первинну консультацію. Лікар огляне стан зубів та ротової порожнини, не буде проводити будь-яких неприємних маніпуляцій. Якщо боїтеся болю, стоматолог розкаже про методи знеболення. Якщо лякає вигляд інструментів, розпитайте лікаря про деталі та особливості їх застосування.
  • Обдумати мотивацію. Мінімально мотивувати може бути здорова, білосніжна посмішка. Проте ви можете пообіцяти собі більше – фотосесію чи навіть гастро-тур.
  • Розглянути варіант лікування уві сні. Лікар вас введе у стан сну, зробить знеболення і виведе з цього стану, коли завершить усі маніпуляції.

Стоматологи нашої клініки є хорошими психологами. Вони знаходять підхід до будь-якого клієнта. Від вас тільки потрібно насмілитися прийти до нас.


Написати нам

Високий професійний рівень лікарів, найсучасніше стоматологічне обладнання, комфортний сервіс та індивідуальний підхід до кожного пацієнта – це запорука якісної стоматології, яка чекає на вас у SPEKTR DENTAL CLINIC


АДРЕСА

м. Тернопіль,
вул. В. Чорновола, 6



ТЕЛЕФОН

+38 (097) 591 61 54



Ми у соцмережах

Слідкуйте за нами у соцмережах і дізнавайтесь першими про наші новини